świąteczny

Rotator

poniedziałek, 14 października 2013

Burza o słowa - Serio?

http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=2481&NrSection=500&NrArticle=252218&IdTag=3791
Na parkingu przed Carrefour'em w Toruniu pojawiły się miejsca parkingowe ze specjalnym przeznaczeniem dla rodzin z dziećmi. Uważam, że to bardzo fajna sprawa. W życiu nie przeszłoby mi przez myśl, że ktoś może mieć w związku z tym jakieś uwagi, zastrzeżenia. Okazuje się jednak, że pierwotnie te miejsca nazwano parkingiem dla matek z dziećmi - a to sformułowanie sprawiło, że pewna Pani poczuła się dotknięta.

Drogie Panie, drodzy Panowie, serio to sformułowanie tak Was uraża? W sumie mogłabym Panów zrozumieć, bo pominięci zostali, ale Panie?

Zarządca zmienił oznakowanie, teraz mamy miejsca parkingowe "dla rodzin z dziećmi", ale serio warto było rozpętywać burzę w okół tych kilku słów? 

Jestem zdecydowanie mało-czepialska, bo jak dla mnie pierwotny opis i obecny niesie to samo przesłanie: parking dla tych co mają pod opieką dzieci, miejsce parkingowe blisko wejścia do hipermarketu, żeby ułatwić życie tym co mają pod opieką dzieci. Zdecydowanie pochwalam pomysł, na wyznaczanie takich specjalnych miejsc, bo czasami bywa ciężko z wózkiem, dzieckiem na ręku, drugim za rękę i jeszcze z torbami pełnymi zakupów.

Artykuł w nowościach: http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=2481&NrSection=500&NrArticle=252218&IdTag=3791

10 komentarzy :

 1. A jeśli bym ja przyjechał z dzieckiem to już bym nie mógł zaparkować. Dobrze, że zmienili bo jest to dla rodziców obojga płci. Wg mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale przecież głównie chodzi o to dziecko, a nie o to z kim ono jest. Jakby było napisane dla matki z dzieckiem, nikt by się do Ciebie nie przyczepił, że jesteś ojcem i tam zaparkowałeś.

  A może się mylę, w końcu Polacy lubią się czepiać :) (przepraszam, za uogólnienie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby było napisane dla opiekuna z dzieckiem, to co innego, ale ta wersja z matką, to nie tylko dyskryminacja ojców, ale taki stereotyp, z którym - uważam powinno się walczyć.
   Dlatego bardzo podobają mi się np. reklamy, gdzie to tata robi pranie i wywabia plamy ;-)
   Bo jest równouprawnienie, tylko nie wszyscy to zauważyli.

   Usuń
 3. Jak jest w autobusie miejsce dla matki z dzieckiem, to przeciez nie oznacza to, ze babcia z wnuczkiem nie moze tam zasiasc. Jak ktos ma za duzo wolnego czasu to do wszystkiego sie przyczepi. Miejsce dla inwalidow ma symbol wozka inwalidzkiego, to nie oznacza ze czlowiek o kulach jest wykluczony, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa inicjatywa i popieram ją w całości i nie rozumiem o to cały ten szum.

  OdpowiedzUsuń
 5. super pomysł a to zazwyczaj kobiety z dziecmi robią zakupy toc to widac na codzień ale zeby się czepiać ech ludzie to nie mają problemów i dlatego

  OdpowiedzUsuń
 6. Czepiać się to przesada, ale uważam, że 'dla rodzin z dziećmi' brzmi lepiej. Nie trzeba było tak od razu? Nie mówię o znaczku jaki przedstawia, ale o samej nazwie.
  Ja zauważyłam takie znaki w Łodzi :) Dobra sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie zdziwienie... ciekawe od kiedy ojcowie i cała reszta tacy wrażliwi :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna idea! (mam tylko nadzieję, ze będzie funkcjonował nieco lepiej niż kasy dla mam z dziećmi, gdzie zawsze czuję, ze ktoś krzywo patrzy i "przepycham się" przed panów z piwkiem i panie "z tylko takimi małymi zakupkami", jedynie kiedy J. faktycznie nie daje rady w kolejce wytrzymać)
  Cała dyskusja może nieco przesadzona, ale uważam, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - i nazwa teraz jest lepsza i więcej osób może o sprawie usłyszało, dzięki temu sam pomysł będzie (juz w tej sympatycznej "prorodzinnej" formie) rozpowszechniany

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem to jedno słowo nie robiło wielkiej różnicy, ale widać, że innym już tak:)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)