świąteczny

Rotator

poniedziałek, 1 lipca 2013

"Ciotki" Anna Drzewiecka - recenzja

Dodaj nhttp://www.publio.pl
Wydawnictwo M
Data wydania: 2012
Ilość stron: 150
ISBN: 978-83-7595-406-7
Kategoria: autobiografia/pamiętnik


 Dawno, dawno temu, na Polesiu, pośród rozlewisk rzeki Bug, ...

Kilka pierwszych zdań książki "Ciotki", a mi przez głowę przebiegają jakieś wyrywkowe opowieści mojej własnej rodziny, która znad Buga pochodzi  :)

"Ciotki" to zbiór wspomnień autorki, jakie zachowała z dzieciństwa. Znajdziemy wśród nich opowieści o ciotkach, wujkach, babci, dziadku, przyjaciółkach, o zwierzakach i o "pamiątkowie". Wszystko widziane oczami dziecka. 

Tylko o rodzicach w zasadzie nic nie ma. Autorka wspomina o swojej mamie tylko przelotnie, nic konkretnego. Wspomina również, że przez pewien okres mieszkała z jedną z ciotek, ale temat ten pozostawia nie rozwinięty, jakby tajemnicą owiany. 

Okładka, tytuł jakoś mnie nie przyciągały, ale po przeczytaniu książki stwierdzam, że i jedno i drugie pasuje idealnie do treści wspomnień w niej opisanych. Nie bez przyczyny to właśnie drzewo jest na okładce.

Ta niepozorna książka, mocno mnie wciągnęła. Treść i ciekawy sposób opowiadania skupiły moją uwagę i wciągnęły w świat dziewczynki opowiadającej o swoich ciociach. Książka pochłonęła mnie w całości :) Od samego początku czytana historia sprawiała, że moje myśli biegły również ku mojej rodzinie. Autorka książkę dedykowała swoim córką. Zastanawiałam się co ja będę mogła przekazać moim dzieciom. Nie wiele wiem o historii swojej rodziny. Może trzeba coś w tej kwestii zrobić?

Książka skłoniła mnie również do rozmyślań nad tym jak wielki wpływ mamy my rodzice na wspomnienia naszych dzieci. Czy będą one pamiętały z dzieciństwa wyprawy pod namiot? czy  doby spędzone przed komputerem? Czy będą wspominały, że mama ciągle czegoś zakazywała, czy może to, że przygarniała wszystkie napotkane zwierzątka i uczyła opieki nad nimi? ... 

"Ciotki" to bardzo ładna książka. Warto ją przeczytać, dać się porwać myślom, zatrzymać chwilę nad własnym dzieciństwem. Pozwolić sobie na chwilę refleksji. Książka jest cienka, czyta się ją szybko, więc nie zajmie nam dużo czasu , ale z pewnością dostarczy przyjemności z czytania :)

Za egzemplarz dziękuję


7 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawa :) Podobała mi się.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak będę miała okazję to na pewno przeczytam. : D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna książka, która leży i czeka cierpliwie, aż po nią sięgnę. Do tej pory nie wiedziałam czy warto ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. książka czeka na wolną chwilę i zaczynam czytać:) Zapraszam do siebie na konkurs:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lekturę "Ciotek" mam za sobą i książka bardzo mi się spodobała. Nawet nie wiem, kiedy przeczytałam... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)