świąteczny

Rotator

sobota, 4 stycznia 2014

"Dobre maniery. Dzielenie się z innymi" Ellie Patterson - recenzja - Book House

Dobre maniery. Dzielenie się z innymi, Ellie Patterson, recenzja, Book HouseWydawnictwo: Book House Sp. z o.o.
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 18
Kategoria wiekowa: 2+"Dobre maniery. Dzielenie się z innymi" to jedna z trzech książeczek, które Wiki dostała od Mikołaja. Książeczka od razu przypadła do gustu zarówno mi jak i Wiki. Myślę, że Wam także się spodoba.

Dobre maniery. Dzielenie się z innymi, Ellie Patterson, recenzja, Book HouseNiegrzeczna małpka nie ustąpiła pani miejsca w autobusie, nie potrafiła się podzielić jedzeniem, podczas zabawy nie zwracała uwagi na kolegów i zabierała zabawki dla siebie. Wkrótce inni nie chcieli się z nią bawić i niegrzecznej małpce zrobiło się przykro. Skarcona małpka przemyślała sprawę i poprawiła swoje zachowanie, a mama ją za to pochwaliła. 

Dobre maniery. Dzielenie się z innymi, Ellie Patterson, recenzja, Book House

Książeczka w minimalnej ilości słów zwraca uwagę dziecka na niepoprawne zachowanie, a następnie wskazuje jak dziecko powinno się zachowywać w danych sytuacjach. Każdorazowo złe zachowanie jest karcone słowami "Co za maniery" wypowiadanymi przez mamę małpki, a dobre zachowanie jest pochwalone przez mamę.

Dobre maniery. Dzielenie się z innymi, Ellie Patterson, recenzja, Book House

Książeczka czarno na białym wskazuje dziecku co jest złe, a co dobre. Podaje przykłady sytuacji, z którymi dziecko od małego się spotyka. Ledwo nasze maluszki zaczną siadać, a już idziemy z nimi do piaskownicy, na plac zabaw, gdzie mają okazję podzielić się, lub nie z koleżankami/kolegami zabawkami. Mamy doskonale wiedzą, że większość dzieci na początku ma problem z tym. Sama byłam świadkiem jak w szpitalu 3-latka z 2-latką prawie, że za włosy się nie chwyciły, bo obie chciały tą samą zabawkę. "Dobre maniery. Dzielenie się z innymi" to książka, która pomoże dziecku zrozumieć jakie zachowanie jest dobre i oczekiwane przez innych. 

"Dobre maniery. Dzielenie się z innymi" jest książeczką kartonową, z dużymi, barwnymi, przyciągającymi wzrok obrazkami i niewielką ilością tekstu. Rogi książki są zaokrąglone, a strony śliskie. 

11 komentarzy :

 1. Jest chyba cała seria książek z tą małpką. Gdzieś mi kiedyś wpadła w ręce, ale ostatecznie jej nie kupiłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, widziałam w internecie, że są również inne książeczki z serii

   Usuń
 2. o to coś dla Adasia, bo z dzieleniem jest na bakier

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy dla Adasia nie jest zbyt dziecinna ta książeczka, chociaż tak na jedno czytanie może faktycznie ...

   Usuń
 3. Mamy Niegrzeczną Małpkę nt. mówienia dzień dobry i do widzenia. Nie specjalnie mi się podoba... pewnie dlatego, że ogólnie nie lubię dzielenia dzieci (ludzi/małpek itp.) na grzeczne i nie.
  Zasada i dwa ostatnie obrazki są takie sama jak w tej, którą opisujesz i póki J. był młodszy treść nawet go przekonywała, ale teraz mam wrażenie, że specjalnie stara się być jak ta małpka ;/
  Od początku najciekawszy w całej książeczce był autobus i czytaliśmy dość często w całości tylko dlatego, że pojawia się na początku i pod koniec :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiki najbardziej zwraca uwagę, na fragment o niedzieleniu się kanapką (być może dlatego, że jak coś dostaje typu ciasteczka, to ją pytamy czy się podzieli, czy poczęstuje ...) i na ostatnią stronę, tę z mamą.

   Ja nie odebrałam tej książeczki jako dzielącą na złe i dobre małpki/dzieci ... tylko zachowanie. Ale faktycznie dziecko może bardziej dosłownie odebrać słowa tej książki.

   Usuń
 4. Moja córa chyba już za duża na tę książeczkę, chociaż tematyka bardzo aktualna. Przepiękne obrazki

  OdpowiedzUsuń
 5. Super :) takie wartościowe książeczki lubię najbardziej : )

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)