świąteczny

Rotator

niedziela, 2 czerwca 2013

"Życie po ocaleniu. Testament Jurka" Katarina Bader - Recenzja

http://lubimyczytac.pl
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011
ISBN  978-83-247-2315-7
Ilość stron: 329
Kategoria: literatura faktu

"Życie po ocaleniu. Testament Jurka" to książka o Jurku Hronowskim, byłym więźniu Auschwitz, którego ostatnim pragnieniem było opublikowanie historii dotychczas przekazywanych przez Niego ustnie. Katrinie Bader, przyjaciółce Jurka udało się, to czego wielu próbowało dokonać. Spełniła marzenie Jurka. Wydała książkę, w której opowiada o życiu Jerzego Hronowskiego po uwolnieniu, wplatając co jakiś czas opowieści Jurka o obozie koncentracyjnym.

Autorka książki pokazuje różne "oblicza" Jurka zachowane we wspomnieniach Jego syna Tomka, znajomych i jej własnych. Na podstawie zebranych opowiadań stara się przedstawić w miarę spójną i prawdziwą historię. Opisuje relacje Jurka i jego rodziny, pracę pilota wycieczek, współpracę z grupami z Akcji Znaków Pokuty, współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa, Jego ostatnie lata życia. 

Historie z obozu koncentracyjnego poznajemy z przytoczonych opowieści samego Jurka, wcześniej nagranych i spisanych przez Jego znajomych, którzy podjęli bezskuteczną próbę opisania Jego życia. Katarina Bader przedstawia różne ich wersje, z różnych okresów życia i pokazuje jak Jurek dążył do stworzenia opowieści prawdziwych, ale możliwych do zniesienia dla młodych słuchaczy. Ostateczne wersje opowiadań są  o przetrwaniu i o koleżeństwie, a nie o umieraniu i samotności.  Jurek starał się opowiadać tak, żeby słuchacze nie stracili wiary w ludzi. 

Katarina Bader sama dołączyła do grona bohaterów. Opowiedziała czytelnikom o swoim życiu, którego jednym z etapów była znajomość z  Jurkiem oraz pisanie książki o Nim. Opowiedziała o trudnościach jakie ją spotkały podczas tworzenia, o swoich odczuciach, przemyśleniach i wnioskach jakie wyciągnęła.

"Życie po ocaleniu. Testament Jurka" polecam tym, którzy nie szukają literatury łatwej, przy której nie trzeba się skupić, można się zrelaksować. Jest to książka dla ludzi, którzy szukają czegoś więcej i lubią tematykę wojny i obozów koncentracyjnych. Książka Katariny Bader wyróżnia się spośród wielu pozycji poświęconych tej tematyce sposobem przedstawienia faktów i ogólną formą. Stanowi to jej dodatkowy atut.

4 komentarze :

 1. Oo, po twojej recenzji chyba zdecyduję się na jej przeczytanie. ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie nie mam nastroju na takie ciężkie historie, ale zapiszę tytuł, polecę babci, jak będzie miała ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 3. No już najchętniej zaraz bym się za nią zabrała, ale jest to niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecę książkę moim rodzicom. Oni takie bardzo lubią. Ja na razie mam ochotę na relaks przy książce :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)