świąteczny

Rotator

poniedziałek, 9 września 2013

"Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy" Bronisława Ostrowska - recenzja - Zysk i s-ka

http://www.sklep.zysk.com.pl
 
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 36
Zakres wiekowy: 5+
Link do książki na stronie wydawcy
"Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy" to zbiór 20 krótkich, rymowanych wierszyków, z których dzieci w szybki i przyjemny sposób przyswoją dużą wiedzę o świecie zwierząt. Być może lektura książki Pani Ostrowskiej będzie pierwszym źródłem wiedzy o istnieniu niektórych, opisywanych stworzeń. Dzieci dowiedzą się z niej jak wygląda dany ptak, owad, zwierzątko, czym się żywi, gdzie mieszka, jakie ma zwyczaje, z czego słynie. 


Bronisława Ostrowska, recenzja, książka dla dzieci

Dla pięciolatka to, że kret żyje pod ziemią i nie lubi słońca, że mrówki budują mrowisko, a zające są strachliwe to będzie zupełna nowość, a jednocześnie niezwykle ciekawa informacja. Oczywiście sam wierszyk nie wystarczy. Jestem pewna, że w czasie czytania tej książki, dziecko zada mnóstwo pytań. Dla rodziców będzie to świetna okazja na wzbogacenie wiedzy ich pociech.

Bronisława Ostrowska, recenzja, książka dla dzieci

Oprócz wiedzy na temat przyrody dzieci będą miały okazję poznać kilka nowych wyrazów. Pojawią się takie słowa jak: kurhan (odnośnie kopca kreta), wiorsta, krasnopióry, nizane (nawlekane), wspak. Są to trudne wyrazy i jednocześnie niezbędne do zrozumienia tekstu. Tu konieczna jest pomoc rodziców.

Wiersze Bronisławy Ostrowskiej bardzo fajnie się czyta. W większości są rytmiczne, wręcz melodyjne. Tylko w przypadku 2 utworów mam wrażenie, że rymy są trochę niezgrabne, ale biorąc pod uwagę całość książki, jest to niewielki mankament. 

Bronisława Ostrowska, recenzja, książka dla dzieci

Książka "Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy" została bardzo ładnie wydana. Okładka jest twarda, papier gruby, a całość jest szyta. Jeżeli chodzi o szatę graficzną, pierwotnie stwierdziłam, że jest zbyt prosta, nieprzyciągająca wzroku małego czytelnika. Jednak te realistyczne ilustracje świetnie uzupełniają tekst. Zając jest szary, kret czarny, a wróbel szarobury. Tak je stworzyła natura i tak je mają zobaczyć dzieci. 

Bronisława Ostrowska, recenzja, książka dla dzieci

"Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy" to bardzo wartościowa książka, pełna niezwykłej i ciekawej dla dziecka wiedzy. Cieszę się, że dostałam ją na spotkaniu blogerek, bo nawet jeżeli trafiłabym na nią w księgarni, kierując się pierwszym wrażeniem, mogłabym zwyczajnie ją odłożyć na półkę.
12 komentarzy :

 1. mam podobne zdanie do twojego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne wierszyki :) No i oczywiście oprawa graficzna jest bardzo starannie wykonana :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to mamy kolejną pozycję na liście "must have"
  Dla mnie ilustracje śliczne, a że znalazłam za cenę <7zł - prawie pewne, że się nie oprę!
  Dzięki za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam wszystkie ptasie bajeczki :) a jakie piękne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo cenna recenzja, bo ja też kieruję się przy wyborze książki dla dziecka tym jak się ona prezentuje, jakie ma ilustracje, czy jest przejrzysta. Zwłaszcza, że czasami kupuję przez internet, gdzie można tylko zajrzeć do wnętrza i zobaczyć kilka stron. Mieszkam na wsi, więc synek może wiele zwierząt zobaczyć na żywo, ale nie jest łatwo zobaczyć kreta czy zaobserwować zachowanie dzięcioła, a chce go nauczyć zainteresowania przyrodą i szacunkiem do niej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne ilustracje. W dzieciństwie miałam podobną książkę. Wspominam z sentymentem.

  OdpowiedzUsuń
 7. ooo a czy kiedyś nie było strszego wydania ? hmm bo coś mi tam świta

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdybym zobaczyła w księgarni wiersze mojej ukochanej poetki młodopolskiej - dla dzieci wiersze - brałabym od razu. A jeszcze z takimi ilustracjami - cudo :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)