Moja prawie 5letnia córcia bardzo lubi zagadki, labirynty i inne zabawy logiczne. Dlatego często kupuję jej książeczki z tego typu zadaniami. Mamy na półce również Zagadki Czuczu, po które obecnie sięgamy już rzadziej, nie mniej nadal ich używamy. Niedawno listonosz doniósł nam Kapitalne łamigłówki i Kapitalne zagadki produkt z serii Kapitan Nauka. Powiedziałabym, że produkty te, są formą pośrednią, pomiędzy dwiema wcześniej wymienionymi. Do zadań w nich zawartych przydaje się bowiem ołówek, ale jednocześnie są poręczne jak Zagadki Czuczu i świetnie nadają się do zabrania w podróż, rozwiązywania np. w poczekalni u lekarza, czy w każdym innym miejscu.
Jako pierwsze pokażę Wam Kapitalne łamigłówki. Zawierają one w sobie trzy rodzaje zadań:
- szukanie obiektu niepasującego do reszty,
- szukanie rzeczy, która nie powinna się znaleźć na rysunku,
- wykreślanie z szyfrów błędnych elementów.
Zadania mieszczą się po obu stronach kart i jest ich w sumie ponad 100. Wśród nich znajdują się takie, które moja córka od razu rozwiązała, ale zdarzyło się i tak, że musiała dłużej się przyjrzeć ilustracjom by odnaleźć np. niepasujący obiekt. Pierwsze dwa rodzaje zadań można spokojnie rozwiązywać bez użycia ołówka, natomiast coś do skreślania przyda się w trzecim rodzaju zadań. Szyfry zawarte w Kapitalnych łamigłówkach nie są łatwe i bez problemu można się w nich pogubić. Ten rodzaj zadań jest najtrudniejszy, trzeba się skupić na dłużej i kolejno wykreślać poszczególne , niepasujące elementy. W razie braku pewności, czy zadania są dobrze rozwiązane, możecie je sprawdzić na stronie www.jezykiobce.pl (na końcu strony jest plik pdf do pobrania)
Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się forma Kapitalnych łamigłówek. Są na tyle małe, że można zmieścić je w kieszeni. Sprężynka łącząca karty sprawia, że rozwiązywanie łamigłówek jest wygodne i można to robić nawet "na kolanie". Kapitalne łamigłówki nadają się do zabrania w podróż samochodem, czy też innym środkiem lokomocji (oby tylko dziecko nie miało choroby lokomocyjnej ;)) W zasadzie można je nosić w torebce, żeby w razie potrzeby, kiedy dziecko dopadnie nuda zapewnić mu świetną zabawę (np. w poczekalni przychodni, w restauracji podczas oczekiwania na zamówiony obiad, czy też w urzędach, gdzie często załatwienie najdrobniejszej sprawy trwa w nieskończoność). Wydawca, zachęca również do potraktowaniu zadań z Kapitalnych łamigłówek jako pewnego rodzaju grę, to może się sprawdzić w przypadku dzieci w tym samym wieku.
Jak wspomniałam wcześniej, posiadamy również Zagadki Czuczu dla 4 - 5 latków. Wiem, że wiele osób też je ma, więc specjalnie dla Was kilka słów porównania. Zagadki Czuczu zawierają w sobie zadania o wiele bardziej zróżnicowane, mające na celu poszerzenie wiedzy dziecka. Natomiast Kapitalne łamigłówki są ukierunkowane na konkretny typ zadań, który przez wielokrotne powtórzenie ćwiczy logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz umiejętność skupienia uwagi. Kapitan Nauka oferuje również Kapitalne zagadki, które skupiają się na innych rodzajach zadań (napiszę o nich w przyszłym tygodniu). Myślę, że warto jest zakupić oba zestawy zadań z kapitalnej serii i nie należy myśleć, że produkty te będą powielały to, co jest w Zagadkach Czuczu, bo zdecydowanie tak nie jest.
Kapitalne łamigłówki
Wydawnictwo Edgard
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 112
Link do Kapitalnych łamigłówek na stronie wydawcy
Za Kapitalne łamigłówki dziękuję
Świetne. Na pewno w przyszłości się w nie zaopatrzę.
OdpowiedzUsuńPowiem szczerze, że ja razem z Wiką rozwiązuję je :D Wiki tylko mnie pyta: "Już znalazłaś mamo?" i cóż okazuje się, że nie raz jestem mniej spostrzegawcza
Usuń