świąteczny

Rotator

wtorek, 30 czerwca 2015

"Ever After High. Kraina Czarów" S. Hale - recenzja - Bukowy Las

Wydawnictwo: Bukowy Las
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 312
Kategoria wiekowa: 7+
Link do książki na stronie wydawcy
W baśnioceum Ever After High uczą się dzieci wielu znanych baśniowych postaci. Córka Królewny Śnieżki, Złej Królowej, Pinokia, córka Czerwonego Kapturka i Złego Wilka, syn Księcia z bajki, Żabiego Księcia,  łowcy z baśni o Królewnie Śnieżce i wielu innych. Na drugim roku nauki uczniowie obchodzą ceremonię Dnia Dziedzictwa, podczas której podpisują Księgę Baśni, jednocześnie godząc się odegrać role odziedziczone po swoich rodzicach. Wydawałoby się, że złożenie podpisu to tylko formalność, tymczasem Raven Queen (córka Złej Królowej) księgi nie podpisała. Oczywiście jej decyzja pociągnęła za sobą cały szereg nieprzewidzianych zdarzeń. Uczniowie podzielili się na dwa, walczące ze sobą fronty, sytuacja stała się na prawdę napięta, a szczęśliwe zakończenie zagrożone. Na domiar złego w Krainie Baśni pojawił się stwór, który swoją szaloną magią rozpoczął przemianę wszystkich i wszystkiego co spotkał na swojej drodze. Stawić mu czoła mogą tylko przedstawicielki Krainy Czarów.  Czy Lizzie Hearts (córka Królowej Kier) Madeline Hatter (córka Szalonego Kapelusznika) Kitty Cheshire (córka Kotki z Cheshire) oraz Cedar Wood (córka Pinokia) uda się uratować baśniową krainę? Czy zakończenie tej bajki będzie szczęśliwe? 


W trzeciej części serii Ever After High czytelnicy znajdą wiele nawiązań do Alicji w Krainie Czarów (Już sam tytuł na to wskazuje) i jeszcze więcej magii. Miejsce Apple White (córka Królewny Śnieżki) i Raven Queen, dotychczasowych  głównych bohaterek, zajęły córki Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika, i Kotki z Cheshire. To one w tej części opowieści zadbały o to, żebyśmy my czytelnicy nawet przez chwilę się nie nudzili. Ważną rolę odegrała również Cedar Wood, ale o tym za chwilę, bo zarówno jej, jak i córce Królowej Kier chciałabym poświęcić choć kilka osobnych zdań.


Bardzo spodobała mi się postać Lizzie. Ta trochę dziwna, władcza, niesympatyczna dziewczyna, przeżywa prawdziwą przemianę. Lizzie jako przyszła królowa Krainy Czarów, stara się zachowywać tak jak powinna. Kieruje się przy tym nie sercem, a radami matki, które nosi zawsze przy sobie, spisane na kartach. Z czasem odczuwa ona coraz więcej uczuć zabronionych przez matkę: ogarnia ją chęć dziękowania, przytulania się i troska o innych! A wykrzykiwanie "ściąć im głowę", które do tej pory było świetną obroną przed uczuciami, czy też wydawanie rozkazów, dodające Lizzie pewności siebie, zawodzi. Przez tę sytuację dziewczyna czuje się coraz bardziej rozdarta. Czy zacznie ona słuchać serca, znajdzie przyjaciół, czy może jednak zostanie wierna nakazom matki? W sumie nietrudno się tego domyślić, jednak nie potwierdzę Waszych przypuszczeń.


Wyjątkową rolę w trzeciej części opowieści odgrywa również córka Pinokia. Prawdomówna Cedar, wreszcie ma okazję skłamać, dzięki czemu czuje się wolna. Klątwa prawdomówności i zaklęcie wiecznej troski o innych, rzucone na dziewczynkę przez Niebieskowłosą Wróżkę przestaje działać, a Cedar ma okazję odkryć kim tak na prawdę jest. Czy córka Pinokia uwolniona od dobrej magii, nadal będzie gotowa zrobić wszystko dla przyjaciół? czy może w obliczu zagrożenia będzie myśleć tylko o sobie? Przyznam szczerze, że byłam bardzo ciekawa jak potoczą się jej losy. Dlatego już nic więcej nie zdradzę, żebyście i Wy mieli okazję czerpać przyjemność z odkrywania strona po stronie losów bohaterów Ever After High.


Straszny Dziaberłak, ożywione budynki i przedmioty, postacie zmienione w zwierzęta, owoce i najróżniejsze rzeczy to otoczka, w której rozgrywa się piękna historia o przyjaźni i odkrywaniu własnego ja. "Ever After High. Księga Czarów" to nie tylko bajka przenosząca w świat magii, ale również wartościowa dla młodych lektura. Polecam ją szczególnie teraz, kiedy przed dziećmi całe wakacje, czyli mnóstwo czasu, który można przeżyć wraz z bohaterami baśniowych postaci, w świecie pełnym czarów.

8 komentarzy :

 1. Czytałam dwa pierwsze tomy. trzeci niedawno wygrałyśmy, więc niebawem dojdzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie, bardzo fajna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ciekawa :) chociaż oczywiście nie każdy dorosły w literaturze dziecięcej gustuje ;)

   Usuń
 3. Interesująca recenzja, w dzieciństwie lubiłam czytać Alicje w Krainie Czarów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak lubiłaś Alicję i jeśli jeszcze masz w sobie trochę dziecka, to myślę, że i Tobie spodoba się Ever After High :)

   Usuń
 4. Skoro Kraina Czarów to ja Alicja widze się w takiej chwili zaczytania ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)