świąteczny

Rotator

poniedziałek, 12 października 2015

Liczę sobie - matematyka dla najmłodszych

"Liczę sobie" to trzypoziomowa seria książeczek rozwijających umiejętności matematyczne i logiczne u dzieci w wieku 4 do 9 lat. Książeczki te są wyjątkowe, nie dostarczają bowiem takiej matematyki jak w szkole: sztywnej, pełnej zasad i wzorów do wyuczenia. "Liczę sobie" łączy w sobie ciekawe opowieści z nawiązującymi do tekstu zadaniami. A zadania te są krótkie i w zasadzie proste, ale trzeba najpierw wpaść na to jak je rozwiązać, coś zauważyć, wywnioskować. Trzeba myśleć samodzielnie, a nie stosować się do wcześniej podanego schematu rozwiązania zadania.

W serii "Liczę sobie" pojawiły się do tej pory po dwie książeczki z danego poziomu:

Poziom 1 to przygody króla Gromoryka, książeczki te zawierają zadania przygotowujące dzieci w wieku przedszkolnym do nauki matematyki w szkole. Zdjęcia z książki "Król Gromoryk i zagadkowy smok"


Poziom 2 to przygody Fryderyka Epsilona Dwudziestego, który zabiera dzieci w świat matematyki na poziomie gotowości szkolnej. Zdjęcia z książki "Fredek i jeden do pary"


Poziom 3 rozwijający umiejętności szkolne, dzieci przejdą wraz z grupą pewnych bardzo mądrych szczurków i myszką.Zdjęcia z książki "Szczurki chwytają życie za ogon"


Przeczytałam po jednej książeczce z każdego poziomu i przyznam szczerze, że znalazły się takie zadania, w których musiałam się zastanowić, czy na pewno dobrze myślę. Żałowałam, że na końcu książek nie ma odpowiedzi do zadania, tak jak to przeważnie bywa w książkach do matematyki.


Natomiast książeczkę "Król Gromoryk i zagadkowy smok" przeczytałam z moją prawie 4 letnią córką i przyznam, że ona sobie bardzo dobrze poradziła z zadaniami. Dzieci mają świeży i otwarty umysł oraz naturalną zdolność do zauważania pewnych zależności, którą my dorośli po wielu latach nauki powoli zatracamy. Tym bardziej trzeba wykorzystać zdolności dzieci i rozwijać je. Umożliwi nam to seria "Liczę sobie", która nauczy nasze maluchy logicznego myślenia i zachęci do dalszego odkrywania świata matematyki. 


Książeczki z serii "Liczę sobie" zawierają naklejki i dyplomy , co zawsze działa zachęcająco na dzieci. Na końcu znalazło się również miejsce dla "Wielkich umysłów". W każdej książeczce dziecko znajdzie informację o jednym znanym mamtematyku.
Książki z serii "Liczę sobie" mają miekkie okładki, zawierają na prawdę ciekawe historie oraz liczne ilustracje. Zadania znajdują się w dolnych częściach strony i należy je rozwiązać na kartach książki. Zajmują one tak mało miejsca, że odnosi się wrażenie, że są tylko dodatkiem do toczącej się opowieści, a nie najważniejszą częścią książki.Za książki z serii "Liczę sobie" dziękuję

10 komentarzy :

 1. Podobają mi się naklejki i dyplomy, a z książeczek najbardziej przypadły mi do gustu ,,Szczurki chwytają życie za ogon", najciekawsza historia i zadania moim zdaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiadomo, im poziom wyższy tym ciekawsze zadania :) mi też najbardziej przypadły te z książki o szczurkach :) ale dzieci muszą przejść odpowiednie etapy nauki, zanim dotrą do tego poziomu

   Usuń
 2. Widzę, ze coraz ciekawsze pozycje dostępne są na rynku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cała masa fajnych, na prawdę fajnych pomocy :) tylko czasu brakuje, żeby to wszystko wykorzystać ;D

   Usuń
 3. od razu polubiłam tę serię - J. też bez problemu ogarnia zadania Gomoryka, a przy "Szczurkach..." sama trochę pogimnastykowałam "zmysł matematyczny " - głównie kombinując jak ułatwić rozwiązywanie zadań maluchowi, który aż się do nich rwał
  najlepszy dowód, że książeczki się u nas świetnie przyjęły to fakt, że też dostaliśmy 3, ale już mamy 4 :)
  co do rozwiązań jednej z zagadek - tez bym się chętnie skonsultowała - pewnie niedługo będzie w internecie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a którą zagadkę masz na myśli? :)

   Usuń
  2. chodzi mi o tę maszynę, przez którą przesuwa się taśma z liczbami - zdjęcie jest w moim wpisie - na początku w ogóle nie bardzo wiedziałam jak na nią patrzeć, w końcu wymyśliłam, że chodziło po prostu o zwykłe +5, ale jakoś nie wydaje mi się to "najładniejszym" rozwiązaniem i ciągle mam nadzieję, że da się dopasować coś ciekawszego :)

   Usuń
 4. Widząc co się dzieje w książkach w klasach 1-3,warto podsuwać dzieciom takie zadania:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to w takim razie, będę podsuwać mojej małej :)

   Usuń
 5. Wydawnictwo EGMONT jest rewelacyjne :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)