ceneo

środa, 28 października 2015

"Jak pies z owieczką" H. Łącka - recenzja - Skrzat

Tematem dominującym czytanych przez nas w ostatnim czasie książeczek, jest pojawienie się w domu dzidziusia. Jednak sięgamy również po inne lektury. Do grona naszych literackich przyjaciół dołączyła ostatnio owieczka Hala i piesek Farmek z przepięknej książki "Jak pies z owieczką".

książka dla przedszkolaka i starszaka, Jak pies z oweczką, recenzja, zdjęcia, wydawnictwo skrzat

"Jak pies z owieczką" to książeczka dla dzieci około trzeciego roku życia. Jej główną bohaterką jest mała owieczka, która dopiero poznaje świat. Przeżywając różne przygody dowiaduje się, że świetlista kula na niebie to wcale nie piłka, że śniegu się nie je, zresztą tak samo jak i błyszczących papierków, czym jest strzyżenie i do czego służy wełna oraz wiele innych rzeczy. Jej przewodnikiem po świecie jest sympatyczny piesek, opiekun stada. Farmek dba nie tylko o to, by owieczce nie stała się krzywda, ale również cierpliwie tłumaczy wszystko co ją interesuje. A owieczkę interesuje dosłownie wszystko.

książka dla przedszkolaka i starszaka, Jak pies z oweczką, recenzja, zdjęcia, wydawnictwo skrzat

W jednym z opowiadań Farmek tłumaczy Hali, dlaczego mama owieczki zajmuje się teraz głównie jej nowo narodzonym braciszkiem. Żeby łatwiej było zrozumieć owieczce tę sytuację, proponuje jej, żeby wyobraziła sobie, że właśnie się urodziła, leży na trawce, niczego nie umie, nawet mówić, a jest bardzo głodna. Dzięki takiemu eksperymentowi łatwiej jest sobie wyobrazić bezradność, bezbronność malutkiego dziecka i zrozumieć, że mama jest mu niezbędna do życia. Wspominam o tym, bo to może być również świetny sposób na dziecko, które opanuje zazdrość o młodsze rodzeństwo.

książka dla przedszkolaka i starszaka, Jak pies z oweczką, recenzja, zdjęcia, wydawnictwo skrzatksiążka dla przedszkolaka i starszaka, Jak pies z oweczką, recenzja, zdjęcia, wydawnictwo skrzat

Książka "Jak pies z owieczką" zawiera 12 prostych i trafiających do dziecięcej wyobraźni opowiadań, zakończonych pytaniami oraz propozycjami prac plastycznych. Wśród pytań pojawiają się takie typowo dotyczące tekstu opowiadania oraz pytania kształtujące odpowiednie zachowanie np.:
- Jak się zachowasz, gdy nieznana osoba będzie chciała podarować ci coś słodkiego lub zaprosi cię na spacer?
- Jakiego słowa użyjesz podczas witania się z kimś, a jakiego podczas pożegnania?

książka dla przedszkolaka i starszaka, Jak pies z oweczką, recenzja, zdjęcia, wydawnictwo skrzat
książka dla przedszkolaka i starszaka, Jak pies z oweczką, recenzja, zdjęcia, wydawnictwo skrzat

Zdarzają się również pytania sprawdzające ogólną wiedzę i świadomość dziecka np.:
- Czy znasz swoje imię i nazwisko/wiesz gdzie mieszkasz? Dlaczego ta wiedza jest potrzebna?
- Co powinno się zrobić z papierkiem po cukierku lub batonie?
- Czym zajmuje się fryzjer?
- Czy wiesz jak nazywa się pora roku, podczas której pada śnieg?
Dzięki pytaniom zawartym w książce, nie tylko sprawdzimy czy dziecko uważnie słuchało i zrozumiało tekst, ale również będziemy mieli okazję do porozmawiania na tematy bardzo istotne, ze względu na bezpieczeństwo dziecka, czy też ukształtowanie w nim zachowań przyjmowanych przez społeczeństwo jako odpowiednie. 

książka dla przedszkolaka i starszaka, Jak pies z oweczką, recenzja, zdjęcia, wydawnictwo skrzat

Wśród propozycji prac plastycznych pojawiają się takie, w których należy wykorzystać plastelinę, kredki, farby, watę, kolorowy papier, masę solną, makaron, guziki ... Książka na prawdę zawiera wiele różnorodnych pomysłów, do tego takich, by nawet dziecko trzyletnie  mogło je wykonać samodzielnie (ewentualnie z niewielką pomocą rodziców). Na dokładkę, na samym końcu książki, dziecko znajdzie kukiełki do wycięcia. Wystarczy do nich dołączyć jakiś patyczek i można odgrywać scenki, czy to opierające się na opowiadaniach zawartych w książce "Jak pies z owieczką", czy też podpowiadanych przez wyobraźnię dziecka.

książka dla przedszkolaka i starszaka, Jak pies z oweczką, recenzja, zdjęcia, wydawnictwo skrzat

"Jak pies z owieczką" to pięknie wydana i bardzo wartościowa książka, która dzięki temu, że zawiera nie tylko opowiadania, ale również pytania, propozycje prac plastycznych oraz kukiełki, zajmie dziecko na bardzo długi czas. Rodziców, którzy zdecydują się na jej zakup, patrząc na radość jaką sprawili dziecku oraz znając wartość edukacyjno-wychowawczą książki, z pewnością ogarnie zadowolenie i poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Rok wydania: 2015
Ilość stron: 72
Kategoria wiekowa: 3+
Link do książki na stronie wydawcy 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję


***
Na stronie Wydawnictwa Skrzat, w zapowiedziach, znalazłam interesującą informację :) Niedługo będzie można nabyć również kolorowanki z owieczką Halą i pieskiem Farmkiem :)

 Kolorowanka. Jak pies z owieczką. Farmek
Kolorowanka. Jak pies z owieczką. Hala

6 komentarzy :

 1. Bardzo fajna książeczka. Ilustracje przyciągające wzrok i propozycje zabaw z pytaniami na ważne tematy. "Jak pies z owieczka" ląduje na liście książeczek do kupienia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, jak rozmawiałyśmy, bardzo jestem zainteresowana tą książeczką. Może sobie kupię do domowej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam literaturę dziecięcą i czytam teraz wszystko swojemu Jasiowi, który jest jeszcze w brzuchu. Chętnie widziałabym tę książeczkę na półce w osobistej biblioteczce synka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to bardzo fajnie, że już zaczęłaś czytać maluszkowi :) Ja mojej Hanusi czytam, że tak powiem przy okazji czytania jej starszej siostrze :)

   Usuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)