świąteczny

Rotator

czwartek, 26 października 2017

"Ortografia - twardy orzech, ale każdy zgryźć go może" E. Piotrowska - recenzja - Nasza Księgarnia

Jakiś czas temu pisząc o książce "Jak się nie bać gramatyki? Gramatycznych zasad kilka - by je poznać, starczy chwilka" myślałam o tym, że fajnie by było, gdyby ktoś i ortografię w podobny sposób ujął i wydał. Moje pragnienie zostało zaspokojone :) Wydawnictwo Nasza Księgarnia opublikowało książkę Elizy Piotrowskiej, która zdecydowanie poskramia ortografię ;)

KUP KSIĄŻKĘ


"Ortografia - twardy orzech, ale każdy zgryźć go może" to książka, która z humorem przedstawia najważniejsze zasady polskiej ortografii. Zasad tych jest sporo i nie są proste, jednak dzięki tej książce ich nauka zdecydowanie będzie łatwiejsza. Zacznijmy od tego, że w przeciwieństwie do notatek w zeszycie, książka Elizy Piotrowskiej prezentuje zasady w sposób usystematyzowany i czytelny. Na jej atrakcyjność duży wpływ mają również ilustracje Oli Krzanowskiej oraz zamieszczone w książce, krótkie "zadanka", dzięki którym dziecko przećwiczy omawiany temat. Zasady opisane wierszem (w tym wiersze "Poza regułą" i "Podsumowanie reguł" zamykające temat danej trudności ortograficznej), krzyżówki, rebusy, zadania typu połącz, zilustrowane wyjątki i różnego rodzaju ćwiczenia sprawią, że uczniowie z większą chęcią i łatwością będą uczyć się ortografii.
Książka "Ortografia - twardy orzech, ale każdy zgryźć go może" ma ponad 100 stron, więc być może ktoś zapyta, co konkretnie się w niej znajduje i dlaczego, aż tyle stron zajmuje. A więc tak, w książce opisane zostały:
- zasady pisowni ó i u;
- zasady pisowni h i ch;
- zasady pisowni rz i ż;
- zasady pisowni ś, si, ć, ci, ź, zi, ń, ni;
- zasady pisowni ą, om, ę, em;
- zasady pisowni"nie" razem i osobno;
- zasady pisowni wielką i małą literą;
Każdej trudności ortograficznej poświęconych zostało kilka stron książki. W wierszykach przedstawione zostały wyrazy wymienne, niewymienne i wyjątki oraz inne reguły stosowania danej litery. Natomiast na końcu każdego tematu pojawia się wiersz podsumowujący wszystkie reguły dotyczące zastosowania danej literki. Tak jak wcześniej wspomniałam poza wierszowanym opisem zasad, w książce znajdują się różnego rodzaju zadania/ćwiczenia, dzięki którym dziecko od razu sprawdzi, czy potrafi daną regułę zastosować oraz ją sobie utrwali. Całość uzupełniają fajne ilustracje, ale o nich pisać nie będę, po prostu sobie na nie popatrzcie.
Myślę, że na prawdę warto zainwestować zarówno w książkę "Jak się nie bać gramatyki?" jak i w "Ortografia - twardy orzech, ale każdy zgryźć go może". Zasady zarówno ortograficzne jak i gramatyczne trzeba znać, a ich nauka nie należy do przyjemności. Dlatego trzeba korzystać z tego, że autorzy postarali się ułatwić nam rodzicom zadanie i przygotowali książki, które możemy podsunąć naszym dzieciom :)
"Kiedy w szkole jest dyktando,
zwykle kończy się to grandą.
Wielu bowiem nie wie (szkoda!), 
że nasz język to przygoda.
Trzeba tylko znać zasady
- jak w grze -
bez nich nie da rady!""Ortografia - twardy orzech, ale każdy zgryźć go może"
Eliza Piotrowska
Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 112
Kategoria wiekowa: 6+


Za książkę dziękuję

*** 


Przeczytaj również recenzję książki 


3 komentarze :

 1. Już wiem, komu polecę tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha ja wiem, że mi samej przydałby się tak nauczyć dobrze tych zasad w książce zawartych :)

   Usuń
 2. Przydałaby mi się prywatnie taka książka :) Szkoda, że na nią nie wpadłam jak miałam swoja klasę :) Słowniczki, które robiliśmy na lekcji na pewno byłyby atrakcyjniejsze ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)