świąteczny

Rotator

środa, 30 listopada 2016

Gra "Straszny Dwór"

Dziś chciałam Wam pokazać grę, którą przywiozłam ze spotkania "Grajmy!". Gra ta, od razu przyjęła się w naszej rodzinie. Spodobała się nawet mojemu Mężowi. A to dlatego, że jest wyjątkowa. Gra "Straszny Dwór" to jedyna z naszych gier, w którą albo wszyscy wygrywają, albo wszyscy przegrywają.

Gra Straszny Dwór, Foxgames
Grę kupisz tu


Na wzgórzu za twoim domem znajduje się posępny, opuszczony dwór spowity wieczną mgłą. Wraz ze swoją wierną podwórkową bandą lubicie się tam zakradać przez starą, przerdzewiałą bramę i grać w cykora. Wczorajsza wyprawa była jednak inna, ponieważ dostrzegliście we mgle dziwne, świetliste sylwetki. Dorośli nigdy wam nie uwierzą, postanowiliście więc, że uratujecie miasto i za pomocą sprytu oraz wiedzy czerpanej z komiksów przepędzicie duchy tam, skąd przybyły.
Tak oto wydawca wprowadza graczy w nastrój gry i zachęca do podjęcia wyzwania. Od razu przypomniało mi się jak to w latach szkolnych z kolegami i koleżankami, chodziliśmy przed lekcjami do starego, opuszczonego kościoła, by tam wykazać się przed innymi odwagą :D 

Gra Straszny Dwór, Foxgames
plansza dla więcej niż dwóch graczy

Gra Straszny Dwór, Foxgames
plansza dla dwóch graczy

Oczywiście gra "Straszny Dwór" wcale straszna nie jest i nikt przed nikim nie musi się popisywać odwagą. Aby wygrać, gracze muszą ze sobą współpracować, razem planować kolejne posunięcia. To na prawdę fajna zabawa, być w jednej drużynie i razem walczyć o zwycięstwo, zamiast rywalizować. Podczas gry zazwyczaj wyłania się lider, jednak wszyscy uczestnicy mają wpływ na jej przebieg. 

Gra Straszny Dwór, Foxgames
żetony klucze

Gra Straszny Dwór, Foxgames
pionki graczy

Cel gry:

Zadaniem graczy jest niedopuszczenie do przejęcia dworu przez duchy. Dokonać tego można na dwa sposoby: wyeliminować wszystkie duchy, albo umieścić klucze na każdym z czterech posągów aniołów. 

Gra Straszny Dwór, Foxgames
kostka z kolorami oznaczającymi wieże, do których należy dołożyć ducha

Gra Straszny Dwór, Foxgames
żetony duchówElementy gry:


  • 1 dwustronna plansza do gry (jedna stronę wykorzystuje się kiedy gra tylko dwóch graczy, drugą przy większej ilości graczy)
  • 4 pionki graczy na podstawkach
  • 4 żetony kluczy
  • 8 żetonów duchów
  • 1 kostka do gry
  • instrukcja 


Gra Straszny Dwór, Foxgames
instrukcja 

Gra Straszny Dwór, Foxgames
pozycja, z której rozpoczyna się grę dwóch graczy

Przebieg gry:

Po ułożeniu planszy na odpowiedniej stronie, na czterech posągach aniołów ustawia się po jednym duchu. Resztę żetonów duchów oraz kluczy układa się obok planszy. Pionki graczy ustawia się na środku planszy, na polu dworu z czerwoną wieżą. Następnie gracz, który najmniej boi się duchów rzuca kostką i umieszcza ducha w wieży oznaczonej kolorem z kostki. Następnie ten sam gracz wykonuje ruch, albo pozostaje w miejscu, albo aktywuje moc posągu. Poszczególne akcje dają możliwość wyeliminowania ducha lub zajęcie jednego z czterech posągów. Trzeba dobrze planować, jaki ruch w danej sytuacji bardziej się opłaca, pamiętając o tym, że nie można wejść na pole, na którym znajdują się już trzy duchy oraz, że muszą być żetony w puli duchów w momencie, kiedy gracz po rzucie kostką musi dołożyć ducha. W przeciwnym razie gra się kończy i przegrywają wszyscy. Duchy eliminuje się wchodząc na pole, na którym one stoją, lub rezygnując z przysługującego ruchu. Posąg anioła przejąć można w momencie, kiedy stoją na nim dwaj gracze. Jeśli w wyniku rzutu kostką wypadnie białe pole, gracz nie musi dokładać na planszę żadnego ducha. 

Gra Straszny Dwór, Foxgames
Pola, po których poruszają się gracze, zaznaczone są kółkiem
Gra Straszny Dwór, Foxgames
Po wyrzuceniu niebieskiego oczka na kostce, na niebieskiej wieżyczce układa się żeton z duchem
Gra Straszny Dwór, Foxgames
Aby ustawić żeton klucza na posągu anioła, najpierw muszą się na tym polu znaleźć pionki dwóch graczy

Gra "Straszny Dwór" jest godna polecenia. Z pewnością sprawdzi się w przypadku dzieci, które nadal złoszczą się przegraną. W tej grze albo wszyscy wgrywają, albo wszyscy przegrywają, a przegrana w drużynie jest łatwiejsza do przyjęcia :D Gra "Straszny Dwór"
Foxgames
Ilość graczy: 2 - 4
Wiek graczy: 6+
Wymiary opakowania: 20 x 20 x 4,5 cm

Za grę dziękuję


3 komentarze :

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)