świąteczny

Rotator

piątek, 9 stycznia 2015

"Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci" M. Galewska-Kustra, E. i W. Szwajkowscy - recenzja - Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 128
Kategoria wiekowa: 4+
Link do książki na stronie wydawcy

Kup książkę
Wiki ma problemy z mową. Mała mówi od niedawna i nie przychodzi jej to zbyt łatwo. Chodzimy więc na spotkania z p. logopedą, ćwiczymy i bawimy się w domu, ale o tym pisałam już wcześniej. Od niedawna do ćwiczeń i to całkiem zabawnych, wykorzystujemy również "Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci".

wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne, książka napisana przez logopedę

Książka ta została napisana przez osoby godne rodzicielskiego zaufania. Dr n. hum. Marta Galewska-Kustra jest logopedą specjalizującym się w terapii opóźnionego rozwoju mowy i zaburzeń artykulacji, natomiast Elżbieta i Witold Szwajkowscy są nagradzanymi w krajowych i międzynarodowych konkursach, autorami książek z ćwiczeniami logopedycznymi oraz zabawek edukacyjnych rozwijających zdolności językowe.

wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne, książka napisana przez logopedę

Wierszyki ćwiczące języki przeznaczone są dla dzieci w wieku 4 - 7 lat. Podzielone zostały na trzy części: dla czterolatków, dla dzieci od pięciu lat i dla chojraków. Wierszyki zawarte w każdej z tych części, uwzględniają etap rozwoju dziecka w danym wieku. I tak: czterolatki powtarzając wierszyki będą ćwiczyć takie sylaby jak p, pi, b, bi, f, fi, w, wi, starsze dzieci przejdą do sz, rz, cz, szcz i innch dwuznaków. Rymowanki dla chojraków natomiast zawierają już wszystkie trudne głoski.

wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne, książka napisana przez logopedę

"Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne" to książka nie tylko dla dzieci z już stwierdzonym problemem wymowy. Autorzy zawarli w niej informacje i wskazówki, których celem jest uświadomienie rodziców, na co powinni zwrócić uwagę i kiedy powinni skonsultować się z logopedą. Na każdej prawie stronie znajdziemy uwagi typu:
 • dana sylaba powinna być wymawiana dźwięcznie 
 • wymawiając dane sylaby dziecko nie powinno wsuwać języka między zęby
 • dziecko nie powinno zmiękczać ćwiczonej sylaby
 • głoski nie powinny być zamieniane

wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne, książka napisana przez logopedę

Rymowanki zawarte w tej książce są wesołe, rytmiczne, dość proste do zapamiętania i jednocześnie wzbogacające słownictwo dziecka.  Ilustracje Joanny Kłos świetnie je oddają i tworzą okazję do powtórzenia ćwiczonych wyrazów.  Na stronach pojawiają się również luźno rzucone sylaby, które można z dzieckiem powtórzyć oraz pytania dotyczące wiersza, czy też znaczenia trudniejszego słowa, pomagające w zrozumieniu tekstu. 

wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne, książka napisana przez logopedę

Wiki ma dopiero trzy latka, jednak pozwoliłam sobie na czytanie z nią wierszyków z pierwszej części książki, które zawierają powtarzane sylaby. W końcu właśnie od takiego powtarzania lo, la, li ... zaczęliśmy spotkania z panią logopedą. Wiki te ćwiczenia trochę śmieszą, bo niby to książka, niby czytam jej wierszyk, a zamiast wyrazów powtarzam fi-fi, fi-fi, jednak dołącza do mnie i w ten sposób można by powiedzieć, że razem czytamy.  Wierszyki ćwiczące języki spodobały się nam obu, chociaż jak na razie mi chyba bardziej. Podejrzewam, że może wynikać to z faktu, że dla Wiki jeszcze te teksty są nie do końca zrozumiałe i przez to mniej śmieszne. Czterolatki z pewnością lepiej zrozumieją zawarty w książce tekst :)
3 komentarze :

 1. Świetna sprawa dla każdego dziecka, warto ćwiczyć w ten sposób wymowę i dykcje. Ja szukam takich "logopedycznych" zabaw wierszyków łamaczy języków w Internecie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Janek bardzo lubi te wierszyki. Cieszę się, ze do Was też trafiły :)
  Myślę, że Wiki też się do nich przekona i urozmaicą Wam ćwiczenia.
  Najważniejsze, żeby powtarzać,powtarzać, a przy tym się nie nudzić

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że książeczka może się przydać każdemu, nawet w ramach spędzania wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)