świąteczny

Rotator

piątek, 25 stycznia 2019

Ferie w domu - co robić, by się nie nudzić

U nas ferie dobiegają już końca. Spędziliśmy je w domu, ale dziewczyny nie narzekały i nie nudziły się. Wyspałyśmy się i w końcu znalazłyśmy czas na to, na co w roku szkolnym nam go brakuje. Podpowiem Wam, co robić, żeby ferie spędzone w domu nie były czasem straconym.

ferie w domu, co robić, pomysły na nudęKilka pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasuNie ważne czy dziećmi w czasie ferii zajmować będziecie się osobiście, czy może pomagać będą Wam dziadkowie, ciocie. Ważne by te dwa tygodnie zaplanować tak, aby dzieci zarówno wypoczęły, pobawiły się i miały co wspominać. Niech każdego dnia znajdzie się czas na zabawy ruchowe, plastyczne, rozwijające, ale i czas na nudę, bo właśnie wtedy budzi się w dzieciach kreatywność.

Gry

W roku szkolnym nie mamy tyle czasu ile byśmy chcieli na granie z dziećmi. Za to w ferie można zorganizować nawet "przegląd" wszystkich gier poupychanych w szafach i na półkach. Z pewnością okaże się, że są wśród nich takie, które bardzo lubimy, ale jakoś o nich ostatnio zapomnieliśmy. Jest to też okazja, żeby uzupełnić nasze zbiory o nowe, jeszcze nam nieznane gry. Gdybyście jakichś szukali wiele propozycji znajdziecie na blogu mamajanka i ONI.

ferie w domu, co robić, pomysły na nudę

Czytanie książek

Nie trzeba rano wstawać, to i spać można położyć się później, a wieczór poświęcić na czytanie fajnych książek. Czytać dzieciom możemy my dorośli, ale w przypadku starszaków fajną sprawą będzie również czytanie na przemian z dzieckiem. Dla wszystkich dzieci będzie to miło i pożytecznie spędzony czas, a dla pierwszoklasistów  dodatkowo okazja do ćwiczenia czytania. Młodzież oczywiście czytać może sama, wystarczy, że zainteresujemy ją fajnymi tytułami.

Pisanie listów

Dzieci rozpoczynające naukę czytania i pisania, może zainteresować coś tak błahego jak pisanie listów. Uatrakcyjnić tę zabawę można kupując specjalną, piękną papeterię. Do kogo adresować listy? Do cioci, do koleżanki/kolegi, a nawet do fikcyjnej postaci. I tak naprawdę wcale nie trzeba ich wysyłać za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wiadomo, zanim taki list dotrze i wróci trochę czasu, to zajmie. Koleżance z sąsiedztwa list można wrzucić bezpośrednio do skrzynki, a wtedy odpowiedź z pewnością otrzymamy szybciej.

ferie w domu, co robić, pomysły na nudę

Prace plastyczne, konkursy

Wiele dzieci lubi tworzyć różnego rodzaju prace plastyczne. W okresie ferii można skupić się na tematyce zimowej. Jak poszukacie w internecie, to znajdziecie informacje o konkursach, w których zadaniem jest stworzenie pracy plastycznej na konkretny temat. Warto poinformować dzieci o takiej możliwości, bo tworzenie dla siebie jest fajne, ale jak wchodzi w grę jeszcze możliwość zdobycia jakiejś nagrody, zabawa od razu staje się atrakcyjniejsza.

Gry własnoręcznie wykonane

Wspominałam już o grach i o pracach plastycznych. Jedno z drugim można połączyć i przygotować własną grę. Wtedy nie tylko samo granie, ale i czas przygotowania gry będzie fajną zabawą. A przy okazji dzieci będą miały możliwość trochę ruszyć głową i wykazać się kreatywnością.

ferie w domu, co robić, pomysły na nudę

Czas na nudę 

Dzieci zawsze znajdą sobie zajęcie. Nawet jak pomarudzą "nudzi mi się, co mam robić?", to pozostawione same sobie coś w końcu wymyślą. Pozostawmy kilka "śmieci" w ich zasięgu: karton, rolka po ręczniku papierowym, kawałek starej tapety, a zaraz okaże się, że można samodzielnie zrobić domek dla lalek, czy akwarium.
W okresie ferii warto też przynieść zabawki z piwnicy i na odwrót. Zabawki dawno nie widziane są prawie jak nowe, a wraz z nimi przybywa mnóstwo pomysłów na świetną zabawę.

Spotkania ze znajomymi

Z pewnością nie tylko nasze dziecko spędza ferie w domu. Zaprośmy kolegów/koleżanki z klasy, czy od sąsiadów do siebie, zapewne odwdzięczą się tym samym w przyszłości. Więcej dzieci w domu, więcej możliwości wymyślenia fajnych zabaw. A dla nas dorosłych będzie to okazja do lepszego poznania się i poplotkowania.

Ruch

Nie zapomnijmy o ruchu. Zapewne nie tylko u nas śniegu brakuje, czyli odpadają śnieżne zabawy. Nie mniej możemy wybrać się do lasu na spacer, albo na lodowisko, czy basen. W niektórych miejscowościach skorzystacie z nich nawet za darmo. Warto też zerknąć na stronę Waszej szkoły, być może organizuje ona zajęcia sportowe w ramach tzw. białych ferii.

Zajęcia zorganizowane

W moim mieście nie brakuje miejsc, w których można zapisać się na różnego rodzaju warsztaty. Młodzieżowy Dom Kultury, Dom Harcerza i poszczególne muzea zróżnicowały swoje propozycje tak, by dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach znalazły coś dla siebie. Wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać hasło "ferie zimowe 2019 Toruń" by znaleźć na ten temat więcej informacji. Sprawdźcie z jakimi propozycjami wychodzi Wasze miasto.

Kino, parki rozrywki 

W planach na ferie można również uwzględnić wyjście do kina na wspólnie wybrany film, czy też wypad do parku rozrywki. W przypadku tego drugiego proponowałabym jednak połączyć wyjście ze spotkaniem z rówieśnikami, z pewnością będzie to dla dziecka podwójnie fajna rozrywka.

Bajki familijne, gry komputerowe

Przeżyć ferii zupełnie bez telewizji i komputera pewnie się nie uda. Jednak jeśli dzieci mają grać lub oglądać, warto byśmy do nich dołączyli. Dzięki temu będzie to czas spędzony wspólnie, a nie tylko zabijanie czasu

Zwiedzanie

Niech wolny czas będzie okazją do zwiedzania okolic. Brak urlopu, czy też funduszy wcale nie musi stać na przeszkodzie jednodniowej wycieczce. Rozłóżcie mapę, zerknijcie i zastanówcie się. Na pewno coś w okolicy warto zobaczyć i taki wypad jest w Waszym zasięgu.

ferie w domu, co robić, pomysły na nudę


Życzę Wszystkim jak najlepszego wypoczynku. Spędźcie ten czas rodzinnie, efektywnie i przede wszystkim bezpiecznie. Zima tego roku jest niezdecydowana, na drogach raz ślizgawka, raz chlapa. Niestety takie warunki sprzyjają kolizjom drogowym i kontuzjom pieszych na chodnikach. Uważajcie na siebie, a jeśli niestety przydarzy się jakiś wypadek, walczcie o uzyskanie należnego odszkodowania. Kompleksową pomoc uzyskacie w wykwalifikowanych kancelariach odszkodowawczych. One pomogą zarówno w zebraniu dokumentacji jak i sprecyzowaniu roszczeń poszkodowanego. Wywalczą  zwrot kosztów leczenia i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Załatwią za Was wszystkie formalności.


7 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawe pomysły na spędzenie ferii zimowych. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno się nie nudziłyście! :)

  Nasze gry, oczywiście, polecam (w sensie poznania opinii - dzięki Yllla za wskazanie innym ścieżki :* ) a nawet mogę pożyczyć, albo zaprosić na wspólną partyjkę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. Toruń jako miasto na ferie dobrze się sprawdza. Janek był w tym roku w Młynie Wiedzy i Domu Legend i bardzo sobie chwali

   Usuń
  2. O tak, w Toruniu nie brakuje atrakcji dla dzieci

   Usuń
 3. U nas ferie też się kończą, ale udało nam się je spędzić bardzo aktywnie, na półkoloniach z naszymi harcerzami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A cieszycie się, że to już koniec ferii? Ja trochę tak :D

   Usuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłaś/eś mojego bloga :) jeszcze milej mi będzie jak zostawisz kilka słów komentarza :) Zapraszam do kolejnych odwiedzin :)